Kralicie namluvy
Tomuto vsetkemu prechadza zoznamenie samicky so samcekom.Vzajomne ocuchavanie a zoznmovanie,prebieha lubovolne dlhu dobu,zalezi vzdicky na konkretnich kralickoch, ake maju predstavy o partnerovi atd.I medzi kralickami prebieha kralicia laska a vzajomne sympatie(ale aj nesympatie).Vetsinou zalezi an samicke ci sa jej samcek lubi,a ci je s nim ochotna sa parit.Nikdy neberieme an parenie samceka k samicke,lebo by miesto venovania sa samicke by si obzeral okolie.Cize by k pareniu nedoslo.
Toto si je treba zvazit pred tim ako sa rozhodnete mat malych kralickov
V prvom rade treba pripomenúť, že králiky sú veľmi plodné zvieratká, takže z jedného páriku môžete mať čoskoro hŕbu malých králičkov, preto je lepšie mať samčeka aj samičku oddelene. A to už od útleho veku, lebo králiky sú schopné páriť sa už ako 12 týždňové, ale telesne sú na to pripravené až po 6 mesiaci veku. Ďalej nie je vhodné páriť príbuzných králikov (riziko genetických vád). Tiež by ste si mali premyslieť, čo s mláďatkami, až budú pripravené na odstav, lebo sa môže stať, že sa ani nenazdáte, mláďatká vám vyrastú a nebudete ich mať komu dať.
Schopnosť párenia
Králiky domáce môžu bez problémov priviesť na svet mláďatá asi osemkrát do roka. V prírode je to kvôli veľkému množstvu prirodzených nepriateľov pre ne nutné pre zachovanie rodu. Iba zlomok všetkých mláďat sa totiž dožije prvého roku života. Na chov sa používajú trpasličie plemená králikov od asi 6 - 7 mesiacov. Samička schopná párenia sa prejavuje zmeneným chovaním: väčšinou hrabe do podstieľky a často si dokonca začína stavať hniezdo. Obvykle sa na párenia vozia samica k samcovi, lebo keby sa priviezol samček k samici, tak by skúmal okolie a nevenoval by samici pozornosť, sú však výnimky a jednou z nich je aj môj králik Konry. Už 2x sa páril s Peggy a vždy išiel on k nej!
Párenie
Samotný "akt" trvá väčšinou niekoľko sekúnd až minút. Po skončení sa samec zo samice zvalí nabok (môj Konry sa páril 3 krát a tiež sa po všetkých troch páreniach zvalil zo samice nabok).
Gravidita a stavba hniezda
Gravidita trvá priemerne 31 dní, prvorodičky však najčastejšie rodia až po 31. dni a svoje mladé väčšinou zabijú (Konryho samička Peggy však bola prvorodička a svoje mláďatká nezabila! Naopak, práveže sa o ne krásne starala, je to vzorná mamina!). Čistokrvné trpasličie králiky mávajú vo vrhu len jedno Až dve mláďatá, zriedkavo 4-5. Ak je moáďat menej, bývajú väčšinou ťažšie a k pôrodu dochádza neskôr. Ak sa jedná o početnejší vrh, potom sa rodia o niečo menšie mláďatá a rodia sa skôr,ako 31 dní.Ešte pred pôrodom si samica urobí hniezdo,ale pokojne si ho môže robit aj po čas gravidity.V papuľke nosí seno,do čo najtmavšieho kúta klietky.Je dobré,aby ste počas samičkinej gravidity,dali do jej klietky,domček.Je tiež dobré,aby ste samici zaobstarali veľa stavebného materiálu na hniezdo,napr.:textil,servítok...Na vystlanie hniezda samica používa aj svoje chlpy,ktoré si vytrhá pod krkom,na hrudi a na bruchu.
Pôrod prebieha veľmi rýchlo po dostavbe hniezda.Každé mláďa má svoj vlastný plodový obal a placentu.Matka pôrode zožerie placetnu.
Keď je prvé mláďa vylizané do sucha,objavuje sa jeho súrodenec.Matka dojčí mláďatá len raz za deň.
Po pôrode by ste mali prekontrolovať hniezdo,bez prítomnosti samice.Spočítajte počet mláďat.
Označovanie pohlavia odbornými znakmi:
♂ - Samček(Gulička a šípka na hor). ♀ - Samička (Gulička a "krížik na dol").
Samica je gravidna
|
28dni |
MLadata mozu opustit matku vo veku
|
6-8tyzdnov |
Samice sa mozu parit vo veku |
5mesiacov |
Samice sa mozu parit vo veku |
9mesiacov |
Kraliky celkom dorastaju vo veku |
18-18mesiacov |
|
Zvycajne dlzka zivota |
do 15rokov. |
|
Kolobeh zivota malych kralickov:
Ked je kralicica gravidna tak si zacina z roznych materialov robit hniezdo.
Ked ma samicka malinke,tak sa jej spravia take " neprijemne mazlave zalzy":
- 4 dňové mláďatá
- 5 dňové mláďa
- 9 dňové mláďa