OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Vitajte na stránke o Trpasličich králikoch

☻Choroby☻

Najznámejšie choroby

Kokcidióza - patrí k najčastejšie sa vyskytujúcim ochoreniam v chovoch malých bylinožravcov – králikov. Pôvodcom ochorenia sú drobné jednobunkové parazity (Eimeria sp.)napádajúce črevnú sliznicu a pečeň zvierat. U králikov je dosiaľ známych 12 druhov, z ktorých väčšina parazituje v črevách. Zvieratá sa najčastejšie nakazia požieraním výkalov (čo je u králikov fyziologické), krmivom a podstielkou znečistenou výkalmi.Kokcidióza máva veľmi rýchly a zhubný priebeh predovšetkým u mláďat v dobe odstavu (vo veku 20 až 60 dní). Postihnuté mláďatá hynú v priebehu niekoľkých dní. Častý je aj apoplektický priebeh ochorenia, kedy zvieratá náhle hynú bez toho, aby sa stihli u nich vyvinúť klinické príznaky. Prítomnosť parazitov je možné dokázať vyšetrením trusu, ktoré zabezpečí veterinárny lekár. Ochorenie zvyčajne kulminuje v chovoch na jar a na jeseň. Súvisí to s faktormi, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú odolnosť zvierat – výkyvy teplôt, náhle zmeny kŕmenia (prechod na zelené kŕmenie, sparené zelené krmivo, koncom zimy kŕmenie namrznutými, plesnivými okopaninami). Parazity, okrem toho, že škodia priamo, poškodzovaním tkanív otvárajú vstupnú bránu aj pre bakteriálne infekcie.
Príznaky: choré zvieratá sú smutné, majú matnú a zježenú srsť, vlhké okolie očí (slzenie), zväčšené tympanické bruško, často hnačku s prímesou hlienu alebo krvi, niekedy však aj zápchu. Pri pečeňovej forme často môžeme pozorovať u zvierat nepokoj, škrípanie zubami, hryzenie klietky, kŕče.
Liečba: liečba je úspešná iba vo včasnom štádiu ochorenia. Zásadou je liečiť vždy celý chov. Účinné sú sulfónamidy (napr. Sutricol, Sulfadimidin, Sulfakombin, Sulfacox). Sulfadimidin podávame 3 dni do pitnej vody, pričom musíme vyradiť všetku šťavnatú stravu a kŕmiť len suchým senom.
Zdroj: MVDr. Karin Süvegová

Myxomatóza - V priebehu posledného desaťročia sa menia formy ochorenia spôsobeného vírusom myxomatózy. Okrem „klasickej“ myxomatózy, s uzlíkmi na hlave a opuchmi v genitálnej krajine, sa stretávame aj s atypickou formou ochorenia označovanou ako forma pľúcna, ktorá sa vyznačuje prevládaním pľúcnych klinických príznakov a znížením výskytu až neprítomnosťou myxómov. K prenosu klasickej formy myxomatózy medzi zvieratami dochádza priamym alebo nepriamym stykom (krmivo, voda). V poslednej dobe dochádza k mimoriadnemu nárastu populácie komárov, ktorá predstavuje v prenose myxomatózy veľmi významný faktor. Chovatelia často zabúdajú na „staré, dobré zásady“ ochrany chovu králikov pred komármi s použitím prípravkov na ničenie hmyzu (napr. BIO KILL spoločnosti Bioveta, a.s.).
Jednou z možností prenosu infekcie sú aj hromadné zákroky – vakcinácie. Z tohto dôvodu je veľmi vhodný bezihlový spôsob aplikácie vakcín.
Vakcíny proti myxomatóze z produkcie spoločnosti Bioveta, a.s. :
MYXOREN inj. sicc.
Vakcína proti myxomatóze králikov živá MXT
Balenie: 5x10d, 5x20d, 5x50d a 5x100d
PESTORIN MORMYX inj. sicc.
Vakcína proti myxomatóze a moru králikov

Mor králikov - Pôvodca: Kalicivírus, pomerne jednoduchý vírus zo skupiny RNA vírusov. Na svojom povrchu nesie proteín VP60, ktorý sprostredkúva väzbu vírusu na bunku a tým schopnosť infekcie.
Klinické príznaky: Mor králikov prebieha najčastejšie v perakútnej alebo akútnej forme, chronická a subchronická forma sú výnimočné. Klinické príznaky sú najprv nenápadné: malátnosť, somnolencia, inapetencia, v priebehu niekoľkých hodín sa môžu objaviť nervové príznaky – parézy, paralýzy, kŕče, epistaxis, edém spojiviek, prípadne cyanóza. Priebeh je väčšinou veľmi rýchly – zviera uhynie počas 12-24 hodín po objavení prvých klinických príznakov. Často nachádzame už mŕtve králiky bez akýchkoľvek príznakov, väčšinou v dobrej kondícii. Pri pitve zisťujeme krvácaniny na pohrudnici, pobrušnici a obličkách. Na ochorenie sú najodolnejšie mláďatá do veku 60 dní.
Prenos: Priamym kontaktom, vzduchom, prachom, bodavým hmyzom, krmivom, chovateľskými pomôckami. K rýchlemu šíreniu prispieva aj nedostatočná výživa a nevhodná zoohygiena v chove.
Terapia, prevencia: Terapia moru králikov neexistuje, jedinou účinnou ochranou je včasná a pravidelná vakcinácia králikov . Veľký význam pre vytvorenie zdravého a odolného chovu má správne dodržiavanie vakcinačnej schémy. Vakcinačná schéma súvisí s vekovou rezistenciou králikov voči kalicivírusu. Je známo, že pred dosiahnutím 4. týždňa sú králiky voči kalicivírusu prakticky nevnímavé. Medzi 4.-10. týždňom sa vnímavosť zvyšuje a u zvierat vo veku nad 10 týždňov dosahuje maximum.
Bioveta, a. s. ponúka na boj s morom králikov vakcíny monovalentné (PESTORIN NEO) alebo polyvalentné (PESTORIN MORMYX).

Čo robiť, keď...
-Kralik nezerie a takmer sa nevyprazdnuje-Môže mať zápchu.  Davajte len seno,vodu,mrkvu a jablka.Pomocť može aj čajova ližička parafínu.Odstrante suchu potravu.

-Výkaly sú mäkké alebo tekute a kyslato pachnu-Kralik ma hnačku.Odoberte mu vsetku potravu okrem sena a niekolkych dobre umytych púpavovych listkov a dajte mu vela cerstvej vody.Ked mu za pár hodín nebude lepšie,odneste ho hned k zverolekarovi.Dlhotrvajuca hnačku ho moze zabiť!

-Kralik má zdute a tvrdebrucho a zle sa mu dýcha-To moze byt meteorizmus.Kralik možno zjedol priveľa zelenej potravy.Može sa to stať,ked ho vypustite do zahrady zjari a on zle privela  privela mladej bielej dateliny a mokrej travy.Meteorizmus je velmi vazna choroba takze odneste kralika ku zverolekarovi čo najrychlejsie.Medzitym mu dajte pol lizicky parafinu a odstrante vsetku potravu,aj seno.

-V kožuchu sa objavuju hole miesta-Zvycajne to sposobuju roztoče.Zverolekar vam poradi,ako mate kralika lieciť.

-Kralikovi tecie z nosa a kycha-Kralik ma nadcha.Udrzujte ho v teple a nakvapkajte na pelech par kvapiek eukalyptoveho oleja,Ked kralikovi do dvoch dni nebude lepsie,odneste ho k veterinarovi.

-Králik leží vystretý a zrychlene dycha,tažko dycha-úpal.Okamzite ho dajte do tiena.Dajte mu vodu izbovej teploty.Pridržte mu najprv an hlave a potom na nohach chladnu vlhku handru,uteracik.Ked je velmi horuco v lete kralika nedavajte na balkon,ked je mu moc horko dajte jemnucko strasne jemnucko navhlcite handricku a dajte mu ju an miesto kde lezava.Kralik by si tam aml lahnut sam od seba a tim by sa dobre ochladil,ale upozornujem nie moc vlhku!!!!

-Králik sa škriabe za ušami a myka hlavou-Pokial ma v usiach tmavohnedu drobivu hmotu,su to ušne roztoce.Zverolekar vam da masť alebo zásyp,ktory ich odstrani.

Blchy
Ked maju vase kraliky blchy,mozete pouzit spreje a zasyp pre macence.Ale obojky proti blcham,samozrejme,svojim kralikom nedavajte.

Drobne poranenia
Do teplej vody pridajte kvapku jemneho antiseptika(napriklad manganistan drasleny-hypermangan) a ranu opatrne omyte.Ale ak sčervena zapali sa,odneste kralika hned k veterinarovi.Ak ide o vaznejsie zranenie,kontaktujte sa priamo zo svojim zverolekarom.

Elektricky šok
Pokial vas kralik prehryzol drot elektrickeho vedenia a lezi v bezvedomi alebo v podvedomi,okamzite ZAVOLAJTe k sebe domou veterinara.Medzitim ho prykrite dekou a udrziavajte ho v teple.Je dobre robit masaž hrudnika.

Prevencia nebezpecnych chorob
Raz za rok nechajte zaockovat vash kralika proti mixomatoze a kraliciemu moru (najlepsie v jarnom obdobi).Tieto choroby mozu ohrozit zivot vasho kralika a kralik vam uhinie.Tieto choroby sa prenasaju z inych zvierat(napr.vtakov mysi...),ale aj vzduchom.Preto sa kralicki musia dat zaockovt.Od 10 tyzdnov sa da zaockovat.Ked kralik nedovrdi vek 10 tyzdnov nechodte s nim radsej von len ho prineste z obchodu domova  k zverolekarke.
 

Zdravie a navsteva u veterinara
Králiky sa nevyrovnavaju s chorobami lahko,preto ked vasmu kralikovi nie je dobre,nikdy neodkladajte navstevu u veterinara.

Ako zitime,že je kralik chory?
Pravdepodobne nebude jest.MOze sediet schuleny alebo lezat na bioku,oci moze mat zastrete.Nebude pohybovat nosom a nespozornie,ked k nemu prihovoríte.Može piť viac ako inokedy.Može mať aj hnačku.

 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok