OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Vitajte na stránke o Trpasličich králikoch

☻Plemená☻

 Podľa veľkosti králiky rozdeľujeme na:

  • Veľké
  • Stredné
  • Malé
  • Trpasličie

Ďalej sa budeme venovať už len trpasličím plemenám, lebo o nich je táto stránka...

Podľa typu osrstenia králiky rozdeľujeme na:   

  • Králiky s normálnou srsťou
  • Dlhosrstoé králiky
  • Krátkosrsté králiky (do tejto skupiny patrí aj môj Konry)

    Súčasné plemená králikov vznikli zrejme z jedného spoločného druhového predka - králika divého. Prvé písomné údaje o výskyte zvierat podobných králikom pochádzajú od Feníčanov, ktorí okolo

    roku 1000 p.n.l. popísali ich hojný výskyt na stredomorskom pobreží Španielska. Z tejto časti Stredomoria sa postupne dostávali do ďaľších pobrežných oblastí. V stredoveku boli králiky objektami poľovačiek, zvlášť dámskych. Chovali sa v ohradených priestoroch – leporáriách, kde mali zabezpečený úkryt pred dravcami a dostatočný prísun krmiva. Chov v leporáriách sa rozšíril aj do ostatných častí Európy a položil základy postupnej domestikácie (zdomácňovaniu) tohto druhu.

    Vzhľadom na biologické vlastnosti králika, stredovekí chovatelia pomerne rýchlo vytvorili skupiny zvierat, ktoré sa svojimi znakmi a vlastnosťami líšili od ostatných skupín králikov. Odlišná farba srsti, jej štruktúra a anatomické zvláštnosti tela tvorili základ znakov a vlastností pri stanovovaní kritérií neskorších zootechnických jednotiek - plemien.

    V súčasnosti sa na Slovensku chová približne 50 plemien a ich farebných rázov. Plemenné štandardy sú zakotvené vo vzorníku plemien králikov Slovenského zväzu chovateľov a slúžia ako šľachtiteľské ciele pri selekcii na stanovené exteriérové znaky a vlastnosti.

    Súčasné plemená králikov sa rozdeľujú podľa živej hmotnosti na veľké (obrovité), stredné, malé a maličké. Podľa štruktúry srsti sa rozdeľujú na plemená normálnosrsté, dlhosrsté (angorský, líšči), krátkosrsté (rexovité) a plemená so zvláštnou štruktúrou srsti (saténový).

    Medzi veľkými plemenami sa často u nás chová králik belgický obor. Plemeno je predstavované mohutnými zvieratami s dlhými ušnicami a živou hmotnosťou v dospelosti cez 7 kg. Prvé králiky tohto exteriéru boli popísané okolo roku 1825 v okolí mesta Gent (dnešné Belgicko) a neskôr v severnom Francúzsku. Ďalej sa do tejto skupiny zaraďujú plemená francúzsky baran, moravský modrý a nemecký obrovitý strakáč, ktoré majú zrejme svoj pôvod v belgickom obrovi.

    Skupina plemien so strednou živou hmotnosťou je najpočetnejšia nielen z hľadiska plemennej skladby ale aj počtu chovaných zvierat. V dospelosti dosahujú hmotnosť 3,5 - 4,5 kg. V súčasnosti je v slovenskom vzorníku zaradených 30 plemien a ďaľšie desiatky ich farebných rázov. Zo stredných plemien sú u nás najrozšírenejšie: veľký svetlý strieborný, činčila veľká, viedenské králiky, novozélandský biely, kalifornský, nitriansky a český strakáč.

    Skupinu malých králikov so živou hmotnosťou do 2,3 kg tvorí v slovenskom vzorníku 17 plemien, medzi ktorými sú u nás najčastejšie chované malý baran, činčila malá, holandský, ruský a anglický strakáč.

    Medzi maličké plemená dosahujúce v dospelosti živú hmotnosť 1,2 - 1,5 kg patria maličký baran, hermelín a maličký králik. V staršej terminológii sa táto skupina označovala ako zakrslé králiky. V poslednom čase sú maličké plemená čoraz častejšie chované aj v mestských bytoch ako spoločenské zvieratá.

Králiky s normálnou srsťou

Patrí sem: hermelín, trpasličí farebný králik, trpasličí baran

Hem:                           Heč:  

Hermelín: -Pôvodne bol hermelín jediný králik, ktorý patril medzi trpasličie králiky.Taktiež je veľmi malý,aj ked vyrastie a bude starší.Je to najmenšie plemeno. Je to biely králik, ktorý má modré alebo červené oči. Veľa ľuďom sa viacej páčia tie s tými modrými očami, ale... nikdy NIKOHO neposudzujte podľa vzhladu, ale poľa charakteru, povahy... Červenooké hermelíny sú albíny - heči. Majú červené oči, pretože ich dúhovka je priehľadná, preto je vidieť krv. Modrooké hermelíny sú leucisty - hemi. Majú modré oči, pretože sa v nich ponechal pigment, ale červenooké hemrelíny sú nepigmentované.

Trpasličí farebný králik -Sem patrí veľmi veľa králikov rôznych farieb...

                                  

  Zdr.baran madarský          Zdr.baran japonský           Zdr.baran francúzsky             

Trpasličí baran: Existujú nie len králiky so vzpriamenými ušami, ale aj so zvyslími ušami.Anglický baran má veľmi veľké uši. Čiže barany majú uši dole, veľa ľuďom a hlavne deťom sa toto plemeno páči.Majú taktiež vetšie uši ako králiky zo vzpriameními ušami. Uši sú spojené tzv. korunkou. Barany sú ťažšie ako králiky so vzpriamenými ušami... Majú slabší sluch ako králiky so vzpriamenými ušami.

Dlhosrsté králiky

Patrí sem: králik liščí, teddy, levík/levia hlava
                                

Zdr.liščí králik              Zdr. liščí činčila             Zdr.liščí havanovytový.              Zdr.liščí biely červenooký      

Králik liščí: -Tieto králiky majú srsť dlhú 3 - 5 cm rozloženú po celom tele okrem hlavy, uší a končatín (tieto partie  sú osrstené normálnou srsťou). Ich srsť neplstnatie, stačí ich z času na čas prečesať. Tieto králiky sa ale na výstavách a medzi chovateľmi na Slovensku vyskytujú zriedka. Ideálna hmotnosť pre tieto králiky je 1,2 - 1,4 kg. Uši majú mať dĺžku, tak ako u zdrobnených farebných a hermelínov, 5,5 cm.
                                   
 
 
Teddy baranček          Teddy krémový                    Teddy biely                                 Teddy  

Teddy: -Pre toto plemeno je charakteristická dlhá, hustá a jemná srsť, ktorá má dĺžku 6 - 10 cm po celom tele. Ideálna hmotnosť týchto králikov je 1,3 kg. Ich srsť je ale náročná na starostlivosť - treba ju minimálne 2-krát do týždňa prečesať.
                                   
 
Levík krémový                          Levík biely                         Levia hlava                    Levík čierno - biely

Levík/levia hlava: -Ide o neuznané plemeno, chovajú sa len ako domáci miláčikovia.  Tieto králiky  majú dlhšiu srsť na hlave, takže pôsobí ako levia hriva. Uši môžu mať vzpriamené alebo môžu byť vo forme barančekov.

Krátkosrsté králiky

Patrí sem: trpasličí rex

                             
Trpáslíči rex                      Trpaslíčí kastorex                            

Trpasličí rex: -Rexy majú krátku, akoby plyšovú srsť. Ideálna dĺžka srsti je 1,4 - 1,5 cm.  Hmotnosť by mala byť 1,2 - 1,4 kg a uši majú dĺžku ako u zdrobnených farebných.

 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok